Wycieczki do Kazachstanu
Kazachstan: spokój i magia krajobrazu
Wycieczka do Kazachstanu
Kanion Szaryński i górskie jeziora
Kazachstan – to niezwykle ciekawy kraj, który odwiedzającym ma bardzo dużo do zaproponowania. Przede wszystkim to kraj Kazachów, którzy nazywają siebie „wolnymi ludźmi”. Jest dziewiątym pod względem wielkości państwem na świecie, które zaistniało po upadku Związku Radzieckiego. Wycieczka do Kazachstanu z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy chcą uciec od zgiełku i szukają ciszy.
Jednak historia tego rejonu i znajdujących się tutaj niegdyś państw sięga I tysiąclecia p.n.e. Kraj ten, często kojarzony z przymusowymi przesiedleniami Polaków, warto zobaczyć, tak ze względu na zachwycającą, niezniszczoną jeszcze przyrodę, jak i wspaniałe zabytki różnych kultur.
Zapraszamy na Naszą niezwykłą wycieczkę do Kazachstanu! Nasza wyprawa do Kazachstanu to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!!
Wycieczki do Kazachstanu to część naszej azjatyckiej oferty. Dla osób, które w przeciwieństwie do bezkresnych przestrzeni wolą tętniące życiem aglomeracje proponujemy wycieczki do Chin. Cokolwiek wybierzesz, z pewnością możesz być pewien, że podróż z Łachmański Travel będzie wyprawą Twoich marzeń!
Więcej Naszych wycieczek do Azji Środkowej znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!
Program
Dzień 1 Warszawa – Ałmaty (-/-/-)
Zbiórka w Warszawie, przelot do Kazachstanu.
Dzień 2 Almaty (S/-/-)
Przylot do Ałmaty, przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Po śniadaniu zwiedzanie miasta. Zobaczymy (z zewnątrz) Plac Republiki i Pomnik Niepodległości, Teatr Opery i Baletu Abai, Plac Astana, Dworzec Kolejowy Ałmaty, Meczet Centralny, Plac Abai i Pałac Republiki. Następnie odwiedzimy jeden z najstarszych parków w Ałmaty – Park 28 Gwardzistów Panfiłowa, w którym znajduje się jedna z najpiękniejszych drewnianych budowli na świecie – Katedra Zenkowa. Wizyta na miejscowymi bazarze. Nocleg w Kazzhol Park Hotel**** lub w podobnym.
Dzień 3 Almaty – Kanion Szaryński – Saty (S/-/-)
Po śniadaniu przejazd w rejon Kanionu Szaryńskiego. Długość kanionu wynosi ok. 150 km, a wysokość jego ścian dochodzi do 200 m. Ostańce piaskowcowe i zlepieńcowe które tworzą kanion przypominają Wielki Kanion Kolorado. Spacer wśród zadziwiających formacji skalnych tworzących kanion i podziwianie zachwycających widoków. Nocleg w lokalnym domu gościnnym w rejonie Saty.
Dzień 4 Jezioro Kolsai – Jezioro Kaindy (S/-/-)
Wycieczka do malowniczych jezior, będących jedną z największych atrakcji południowego Kazachstanu. Wizyta nad jeziorem Kolsai, które często nazywane jest perłą północnej części gór Tien-Szan. Po południu wycieczka nad majestatyczne jezioro Kaindy w górach Kungej Ałatau (jedno z pasm Tien-Szan) słynącego z podwodnego lasu – nad taflę jeziora wyłaniają się czubki świerków. Nocleg w lokalnym domu gościnnym w rejonie Saty.
Dzień 5 Zharkent – Park Narodowy Ałtynemel (S/-/-)
Przejazd do Parku Narodowego Ałtynemel. Po drodze odwiedzimy miasto Zharkent i jego słynne muzeum-meczet. Drewniany meczet-pagoda, zbudowany bez jednego gwoździa, zachwyca swoją architekturą! Po południu przejazd w rejon Parku Narodowego Ałtynemel. Jedną z atrakcji parku jest „śpiewająca wydma” (2–3 km. długości 120 m. wysokości), która przy suchej pogodzie wydaje melodyjne dźwięki słyszalne z kilku kilometrów. Park leży wysokości 1000–1200 m n.p.m., na jego obszarze występują pustynie, półpustynne, kamieniste i gliniaste równiny, stepy i zarośla. Nocleg w Aigaikum Guesthouse lub w podobnym.
Dzień 6 Park Narodowy Ałtynemel – góry Aktau (S/-/-)
Przejazd do Parku Narodowego Ałtynemel. Podziwianie zachwycających krajobrazów i formacji skalnych. Przejazd w rejon gór Aktau, mieniących się kolorami, gdzie czeka nas niewymagający trekking po bajkowej okolicy. Nocleg w Aigaikum Guesthouse lub w podobnym.
Dzień 7 Park Narodowy Ałtynemel – Śpiewająca Wydma (S/-/-)
Po śniadaniu wycieczka na Śpiewającą Wydmę. To piaszczyste wzgórze składa się z bardzo drobnego, czystego piasku, który zaczyna „śpiewać” przy wietrznej pogodzie, a jego dźwięk przypomina muzykę organową. Przed burzą piaskową wydma brzmi natomiast jak bęben. Ze szczytu Wydmy można obserwować wspaniałą panoramę okolicy. Po wędrówce na 150-metrową wydmę powrót do wioski Basshi. Następnie przejazd do Ałmaty. Nocleg w Kazzhol Park Hotel**** lub w podobnym.
Dzień 8 Wąwoz Medeo – Shymbulak (S/-/-)
Śniadanie w hotelu. Zwiedzanie rozpoczniemy od przejazdu do wąwozu Medeo (1690 m n.p.m.), znanego z najwyższego na świecie lodowiska górskiego. Krótki spacer po okolicy. Następnie wjazd kolejką linową na wysokość 2260 m n.p.m. do ośrodka narciarskiego Shymbulak gdzie czekają nas zapierające dech w piersiach widoki. Kurort ten jest bardzo popularny ze względu na łagodny klimat, dużą ilość słonecznych dni i śniegu w zimie oraz niezwykłą scenerię pasm górskich. Następnie zjazd kolejką i powrót do Almaty. Wizyta w Centralnym Państwowym Muzeum Kazachstanu, położonym w pobliżu Placu Republiki. Nocleg w Kazzhol Park Hotel**** lub w podobnym.
Dzień 9 Almaty – Issyk – Almaty (S/-/-)
Dziś odwiedzimy jeden z najpiękniejszych wąwozów Trans-Ili Alatau. Wąwóz leży wzdłuż szlaku Kuldja, gdzie setki lat temu podróżowały karawany handlowe. Po drodze dowiemy się o przyrodzie i historii tego regionu oraz zobaczymy kurhany z okresu Saka, gdzie odnaleziono słynnego „Złotego Człowieka”, który stał się symbolem państwowym Republiki Kazachstanu. Następnie trasa wycieczki zabierze nas na wysokość 1756 m n.p.m. do pięknego górskiego jeziora Issyk, położonego w dolinie o tej samej nazwie. Czas wolny nad majestatycznym jeziorem. Po południu powrót do Almaty. Przejazd krętą drogą na wzgórze Kok-Tobe gdzie znajduje się najwyższa wieża telewizyjna na świecie (jeśli liczyć od poziomu morza). Nocleg w Kazzhol Park Hotel**** lub w podobnym.
Dzień 10 Almaty (S/-/-)
Transfer na lotnisko, przelot do Warszawy.
Informacje
Kazachstan
Stolica: Astana
Największe miasta: Ałmaty, Astana, Szymkent, Karaganda, Aktobe, Taraz, Pawłodar, Ust-Kamienogorsk, Semej
Język urzędowy: kazachski, rosyjski
Waluta: tenge (KZT)
Ludność: 17.949.000 osób
Strefa czasowa: w zachodniej części kraju – Aktobe: czas polski +4h (w zimie) i +3h (w lecie); we wschodniej części kraju – Astana: czas polski +5h (w zimie) i +4h (w lecie)
Podział administracyjny: Kazachstan podzielony jest na 14 obwodów i 3 miasta wydzielone. Obwody dzielą się dalej na rejony.
Przepisy wjazdowe:
Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Kazachstanu w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Kazachstanu.
Przepisy celne:
Nie mają charakteru szczególnie restrykcyjnego i nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Przy przesyłaniu rzeczy osobistych do Kazachstanu kłopot mogą sprawić skomplikowane, czasochłonne i kosztowne procedury odprawy celnej. W takim przypadku, przedłużająca się procedura odprawy może spowodować nieuzasadnione naliczenie wysokich opłat za składowanie przesyłki. W Kazachstanie nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT. Dotyczy to tak turystów, jak i cudzoziemców pracujących w tym kraju w ramach kontraktów.
Opieka zdrowotna:
Nie ma obowiązku okazania świadectwa szczepień. Jednak władze miejscowe mogą zażądać zaświadczenia potwierdzającego, że nie jest się nosicielem wirusa HIV. Bez tego dokumentu w ciągu 10 dni po przybyciu do Kazachstanu cudzoziemcy muszą poddać się obowiązkowym badaniom. Dlatego, jeśli planuje się dłuższy pobyt w Kazachstanie, dobrze jest zaopatrzyć się w takie zaświadczenie – najlepiej w języku rosyjskim, w ostateczności w angielskim – przed wyjazdem. Głównym zagrożeniem w Kazachstanie są wszelkiego typu infekcje pokarmowe oraz pasożyty. W ostatnim czasie rejestruje się znaczny wzrost zachorowań na gruźlicę. Wskazane jest zaszczepienie się przed przyjazdem przeciw żółtaczce pokarmowej typu A i wszczepiennej typu B. Podczas pobytu należy dokładnie myć zakupione produkty żywnościowe i pić tylko przegotowaną lub butelkowaną wodę. Na bazarach lepiej nie kupować żywności gotowej do spożycia. Oprócz znacznej liczby zachorowań na gruźlicę odnotowuje się dużą liczbę zachorowań na choroby weneryczne, a także zarażenia wirusem HIV.
Publiczna służba zdrowia w Kazachstanie nie jest na najwyższym poziomie, a warunki panujące w placówkach medycznych nie są najlepsze. W dużych miastach można znaleźć prywatne polikliniki, które oferują usługi medyczne na przyzwoitym poziomie, oraz apteki, w których bez recepty można dostać większość podstawowych leków, również zachodnich. Jednak niezbędne medykamenty najlepiej przywieźć ze sobą. Znacznie gorzej jest na prowincji. Opieka medyczna jest płatna. Choć ceny usług medycznych nie są wysokie, można spotkać się z sytuacją, iż od cudzoziemców wymagana jest opłata kilkakrotnie wyższa niż dla obywateli Kazachstanu. W publicznych placówkach medycznych cudzoziemcy płacą stawkę trzykrotnie wyższą.
Religia i obyczaje:
Kazachstan jest krajem wielowyznaniowym, przy czym dominującą religią jest islam. Nie ma szczególnych norm zwyczajowych, których naruszenie mogłoby prowadzić do sytuacji konfliktowych. Turyści zwykle spotykają się ze zrozumieniem i życzliwością ze strony miejscowych.
Komunikacja:
Ograniczenia w poruszaniu się po Kazachstanie dotyczą zamkniętych terenów wojskowych oraz terenów przygranicznych. Wymagane są tam specjalne zezwolenia wydawane przez MSW, w uzyskaniu których pośredniczą firmy turystyczne. Do podróżowania samochodem po Kazachstanie niezbędne jest międzynarodowe prawo jazdy. Bardzo poważnym zagrożeniem jest nagminne łamanie zasad ruchu drogowego zarówno przez kierowców, jak i pieszych. Dochodzi do tego bardzo agresywny styl jazdy, połączony z brakiem uprzejmości i niskimi umiejętnościami prowadzenia pojazdów. Odległości między miastami są znaczne, a stan nawierzchni drogowych jest zły i może stanowić duże zagrożenie dla bezpieczeństwa. Oznakowanie, zarówno znakami drogowymi, jak i drogowskazami, należy do rzadkości. Brak jest podstawowej przydrożnej infrastruktury, jak stacje benzynowe czy gastronomia. Zdarza się, iż odległość między stacjami benzynowymi wynosi kilkaset kilometrów, dlatego wskazane jest zaopatrzenie się w kanister z benzyną na całą podróż. Paliwo ogólnie jest złej jakości, dlatego należy wystrzegać się tankowania na stacjach benzynowych nie należących do sieci dystrybutorów, a i to może nie wystarczyć, aby uchronić się przed zatankowaniem paliwa złej jakości. Szczególnie może to dotknąć kierowców poruszających się samochodami z silnikiem diesla. Możliwości naprawy nowoczesnych samochodów istnieją tylko w dużych miastach, a na dodatek nie wszystkie popularne marki posiadają w Kazachstanie swe przedstawicielstwa czy serwisy. Nawet w autoryzowanych serwisach najczęściej trzeba liczyć się z kilkunastodniowym terminem wykonania usługi z uwagi na konieczność sprowadzania części zamiennych. Policja często zatrzymuje samochody, szczególnie cudzoziemców, bez powodu. Zdarza się wymuszanie łapówek. W miastach należy pamiętać, że w miejscowej praktyce samochód ma zawsze pierwszeństwo przed pieszym, dlatego podczas przechodzenia przez jezdnię trzeba zachować wyjątkową ostrożność. Ze względu na trudne warunki klimatyczne i olbrzymie bezludne przestrzenie odradza się podróżowanie samochodem zimą. Drogi są z zasady nieodśnieżane i bardzo często oblodzone. Poza miastami rzadko działają telefony komórkowe, więc wezwanie pomocy może być trudne. W przypadku awarii należy poprosić innego użytkownika drogi o pomoc w wezwaniu tzw. ewakuatora – pojazdu holującego, który może przetransportować uszkodzony samochód do najbliższej miejscowości. Ze względów bezpieczeństwa nie należy podróżować samemu. Brak drogowskazów i oznakowania utrudnia orientację, dlatego lepiej nie podróżować nocą.
Klimat:
Klimat Kazachstanu jest zdeterminowany przez jego położenie w sercu olbrzymiego kontynentu, z dala od oceanu, przez co nie docierają tu masy powietrza morskiego. Klimat kraju jest umiarkowany, suchy, skrajnie kontynentalny. Różnice temperatur lata (do +40°C) i zimy (do -45°C) oraz nocy i dnia są nadzwyczaj duże. Lato jest długie i gorące, zima równie długa i mroźna, zaś wiosna i jesień są bardzo krótkie. W centralnej części Kazachstanu opady praktycznie nie występują, na północnych i południowych obrzeżach dochodzą zaledwie do 300 mm rocznie.
Placówka dyplomatyczna:
Ambasada RP w Astanie
Adres: ul. Saryarka 15, Centrum Biznesowe „Isker”, 010000 Astana, Kazachstan
E-mail:
Tel.: +7 (7172) 94 44 00
Telefon alarmowy w Astanie: +7 701 765 51 70
Terminy i ceny
10.06 – 19.06.2024 r.1990 USD + przelot
Cena obejmuje
- noclegi zgodnie z programem: 04 noclegi w hotelach 4* wg lokalnej kategorii (pokoje z łazienkami), 02 noclegi w pensjonacie (pokoje z łazienkami), 02 noclegi w lokalnym domu gościnnym (guesthouse – łazienka na korytarzu),
- wczesne zakwaterowanie w hotelu w Ałmaty w dniu przylotu,
- wyżywienie zgodnie z programem: 9 śniadań
- transfery i przejazdy podczas zwiedzania,
- wycieczki i atrakcje zgodnie z programem,
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
- 1 butelkę (0,5 l.) wody mineralnej na każdy dzień zwiedzania,
- usługi lokalnych przewodników podczas zwiedzania,
- pilota/tłumacza ze strony B.P. Łachmański Travel,
- opłaty wjazdowe oraz lokalne podatki i opłaty rządowe,
- ubezpieczenie KL 200 000 EUR (w tym choroby przewlekłe), NNW 100 000 zł i bagaż 1 000 zł.
- przelotu na trasie Warszawa/Almaty/Warszawa, (możliwość kupna biletu za pośrednictwem Biura)
- innych posiłków oraz napojów do obiadów i kolacji,
- wycieczek fakultatywnych, napiwków,
- składki na TFP i TFG - 26 zł/os,
- ewentualnej dopłaty do pokoju 1-os. 450 USD.
Cena nie obejmuje
Wizy
KAZACHSTAN – Wiza nie jest wymagana.
Atrakcje
- Malownicze, górskie Jeziora Kolsay i podwodny las w jeziorze Kaindy
- Zachwycające krajobrazy Kanionu Szaryńskiego
- Urozmaicone krajobrazy: „śpiewające” wydmy i formacje skalne z zastygłej lawy -P.N. Ałtynemel