Kirgistan i Uzbekistan
Wyprawa w nieznane
Wycieczka do Kirgistanu
Kirgistan – to mała republika wysoko w górach. Kirgistan to kumys, baranie oko, nietknięte jeszcze ludzką stopą górskie szczyty, ciężki sowiecki klimat miast i głębokie jeziora, skrywające pod lustrem wody zatopione osady. Wycieczka do Kirgistanu czeka!
Kirgistan to kraj pełen tajemnic, w którym mieszają się ze sobą legendy i historia. Ponadto, prawdziwym skarbem kraju są jego mieszkańcy. Kirgizi są niezwykle przyjaźni i wszystkich turystów witają z otwartymi ramionami. Z pewnością Kirgistan to pomysł na „coś innego”, spoza głównych destynacji turystycznych na świecie. Warto spróbować – wrażenia z pewnością będą zaskakująco pozytywne i niezapomniane!
Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Kirgistanu znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!
Wycieczka do Uzbekistanu
Uzbekistan – nazwa kraju pochodzi od chana Uzbeka (1312-1342), jednego z przywódców Złotej Ordy, mongolskiej armii, która przemierzywszy w XIII w. środkową Azję i wschodnią Europę i ponadto założyła tu swoje państwo. Wycieczka do Uzbekistanu czeka!
W I tysiącleciu p.n.e. terytorium dzisiejszego Uzbekistanu znajdowało się w obrębie starożytnych królestw Baktirii i Sogdiany (znajdujące się w Uzbekistanie miasto Samarkanda) było niegdyś centrum tego ostatniego). Od VI w.p.n.e. rządzili tutaj przedstawiciele perskiej dynastii Achemenidów. Obszar ten został następnie podbity przez Aleksandra Macedońskiego a po jego śmierci rządzili tu Seleukidzi. Ponadto Uzbekistan, to „Mezopotamia Azji Środkowej”, położony między dwoma wielkimi rzekami, Syr-darią na północy i Amu-darią na południu. Obie wypływają z wysokich gór na granicy Chin, płyną przez Nizinę Turańską, zasilając swymi wodami niezliczone oazy. Wpadają do Jeziora Aralskiego, jednego z największych słonych jezior świata, należącego mniej więcej w połowie do Uzbekistanu.
Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Uzbekistanu znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!
Program
Dzień 1 Warszawa – Biszkek (-/-/-)
Zbiórka Uczestników na lotnisku Okęcie w Warszawie. Odprawa bagażowa i paszportowa, przelot do Kirgistanu.
Dzień 2 Biszkek (S/-/K)
Przylot do Biszkek. Po przylocie do Biszkeku (dawna nazwa: Frunze), transfer do hotelu, zakwaterowanie, odpoczynek. Po południu przejazd ok. 40 km. do Parku Narodowego Ała Arcza, leżącego w górach Tian Shan, na terenie którego znajduje się 20 małych i dużych lodowców oraz 50 szczytów górskich. Po wizycie w Ała Arcza powrót do Biszkeku. Nocleg w Discovery Hotel*** lub w podobnym.
Dzień 3 Biszkek – Issyk Kul – Karakhanide Balasagun – Bokonbaeva (S/-/K)
Po śniadaniu wyjazd na południowy brzeg jeziora Issyk-Kul, które jest drugim największym górskim jeziorem na świecie, położonym na wysokości 1607 m n.p.m. Jezioro jest nazywane perłą Centralnej Azji i przez ponad 1500 lat miejscowa ludność uważała je za święte. Z uwagi na zasolenie wody, jezioro Issyk Kul posiada właściwości lecznicze. Zwiedzimy wieżę Burana (XI-wieczny minaret). Przejazd w stronę miasta Tokmok, do ruin starożytnego miasta Balasagun, dawnej stolicy Karakhanid Khanate, które nazwę zawdzięcza XI-wiecznemu poecie, Jusupowi Balasagunowi. Miasto nie zostało zniszczone przez Mongołów, dlatego nazwano je Gobalik („dobre miasto”). Wizyta w Manjyly Ata, które jest świętym miejscem ze świętymi źródłami. Nocleg w 4- osobowych jurtach w okolicy Bokonbaeva.
Dzień 4 Barscoon – Jety Oguz – Karakol (S/-/K)
Wizyta w pracowni filcu i pokaz wyrobu przedmiotów z filcu, w tym słynnych szyrdaków o żywych kolorach. Następnie będziemy kontynuować naszą podróż wzdłuż południowego wybrzeża jeziora i zatrzymamy się w wąwozie Barscoon. Tu spotkamy miejscowego orlego łowcę, który poluje na zające i lisy z pomocą orła (to tradycyjna metoda polowań nomadów). Odwiedzimy także wąwóz Jety-Oguz, by zobaczyć imponujące formacje skalne z czerwonego piaskowca. Nocleg w Green Yard*** lub w podobnym.
Dzień 5 Karakol – Altyn Arashan – Karakol (S/-/K)
Przejazd do Altyn-Arashan, położonego na wysokości 2450 m n.p.m., nazywanego “Złotym Spa”, który jest jednym z najsłynniejszych wąwozów w Karakol – z uwagi na tienszańskie jodły, popularne w tym rejonie; niezapomniany widok ośnieżonego szczytu Palatka (5260 m n.p.m.). Możliwość skorzystania z gorących źródeł. Po lunchu ok. 2-godzinny trekking w dół serpentynami wąwozu Arashan. Powrót do Karakol. Nocleg w Green Yard*** lub w podobnym.
Dzień 6 Karakol – Cholpon Ata (S/-/K)
Zwiedzanie Karakol, jednego ze starych miast, gdzie w XIX w. mieściły się rosyjskie garnizony. W programie: katedra prawosławna św. Trójcy, zabytkowe domy z czasów rosyjskich, chiński meczet w stylu Dungan z 1907r., którego architektura przypomina świątynię buddyjską. Następnie trasa powiedzie brzegiem jeziora do znanego kirgiskiego kurortu – Cholpon Ata. Po drodze wizyta na farmie w lokalnej wiosce, gdzie zobaczymy prezentację kirgiskich koni. Lunch z farmerami. Zwiedzanie wyjątkowego zbioru prehistorycznych rytów naskalnych, petroglifów liczących nawet 3 tys. lat. Nocleg w hotelu “Raduga” Resort lub w podobnym.
Dzień 7 Cholpon Ata – Chon Kemin (S/-/K)
Wycieczka łodzią po jeziorze, a następnie przejazd do Chon-Kemin, położonego na skraju parku narodowego Chon Kemin, w północnej części Tien-Szan. Region ten uznawany jest za jeden z najbardziej malowniczych miejsc w Kirgizji – to raj dla amatorów dziewiczej przyrody oraz turystyki przygodowej. Po przyjeździe zobaczymy kirgiskie polo. Piesza wycieczka do wąwozu z malowniczymi widokami (UWAGA – istnieje możliwość jazdy konno w wąwozie zamiast spaceru: 20 USD/os. Konieczne zgłoszenie 2 dni przed planowaną wycieczką). Nocleg w Ashu Guesthouse lub w podobnym.
Dzień 8 Chon Kemin – Biszkek – Taszkent (S/-/K)
Po śniadaniu przejazd do Biszkeku i panoramiczne zwiedzanie miasta. Transfer na lotnisko, przelot do Uzbekistanu. Przylot do Taszkentu, stolicy Uzbekistanu, w większości zniszczonej podczas trzęsienia ziemi w 1966 r. i odbudowanej jako nowoczesny model miasta z przestronnymi ulicami. Transfer do hotelu i nocleg. Nocleg w hotelu Al Anvar lub w podobnym.
Dzień 9 Taszkent (S/-/K)
Śniadanie. Następnie zwiedzanie miasta: Plac Niepodległości, który jest głównym placem kraju i został wzniesiony jako symbol zwycięstwa nad faszyzmem podczas II wojny światowej. Następnie spacer lokalnym Broadwayem – ulicą spacerową pomiędzy Placem Niepodległości a Placem Amira Timura. Następnie odwiedzimy starą część miasta, w której znajduje się Chorsu Bazaar, Kukaldash Madrasah i kompleks Hast Imam, na który składa się kilka medres, meczetów i mauzoleów, gdzie najważniejszym eksponatem jest Koran Othmana, który jest najstarszym na świecie egzemplarzem Koranu, datowanym na VIII wiek. Nocleg w hotelu Al Anvar lub w podobnym.
Dzień 10 Taszkent – Samarkanda (S/-/K)
Po śniadaniu przejazd pociągiem do Samarkandy. Następnie zwiedzanie Samarkandy, legendarnej oazy na brzegu Pustyni Kyzył Kum. Samarkanda istnieje od VI w. p.n.e. Tamerlan zrobił z niej swoja stolicę i sprowadził najlepszych architektów, budowniczych i artystów, aby ją upiększyć. Odwiedzimy obserwatorium Ulug Bek króla-astronoma, który zafascynowany gwiazdami i kosmosem zbudował jedno z najwspanialszych obserwatoriów w starożytnym świecie. Był on autorem wysoko cenionego dzieła, zatytułowanego „Nowe tablice gwiezdne”. Dzieło to zawiera między innymi tablice astronomiczne, zawierające położenie ponad tysiąca gwiazd. Nocleg w hotelu Ideal*** lub w podobnym.
Dzień 11 Samarkanda (S/-/K)
Po śniadaniu dalsze zwiedzanie Samarkandy. Odwiedzimy najwybitniejsze zabytki, takie jak plac Registan, Shakhi-Zindeh, Mauzoleum Guri Emir i Meczet Bibi Khanum. Meczet Bibi Khanum został zbudowany przez Tamerlana jako największy w świecie islamu i poświęcony pamięci jego ulubionej żonie. Budowę meczetu rozpoczęto w 1399 roku, zaraz po zwycięstwie Timura w Indiach. Budowę głównej części meczetu ukończono pięć lat później, w 1404 roku. Dzięki występom profesjonalnych tancerzy poznamy niezwykłe stroje, tańce i kulturę Uzbekistanu. Nocleg w hotelu Ideal*** lub w podobnym.
Dzień 12 Samarkanda – Buchara (S/-/K)
Przyjazd pociągiem do Buchary. Buchara, dawna stolica potężnego niegdyś Emiratu Buchary, z ponad 140 zabytkami architektury jest „miastem-muzeum”, którego historia sięga 2300 lat. Miasto było niegdyś wielkim centrum handlowym na Wielkim Jedwabnym Szlaku. Buchara jest miastem jak z opowieści Szecherezady. W przeszłości była największym i najważniejszym miastem na Wielkim Jedwabnym Szlaku. Miastem świętym – „Buchoro-ij-szarif”, do którego, tak jak do Mekki, wstęp dla „niewiernych” był zabroniony i karany śmiercią. Spacer przez bazary przypraw, wąskie uliczki do zespołu Kalon z XII w., w skład którego wchodzą meczet Kalon i minaret oraz Mir-i-Arab Madrassah. Położona w pobliżu Meczetu Kalon Cytadela Ark, to oryginalna twierdza Buchary, której powstanie prawdopodobnie sięga dwóch tysięcy lat wstecz. Obecny jej kształt został odbudowany w tym samym miejscu i zachował w sobie formę, cel i funkcję pierwszej Cytadeli Ark. Nocleg w hotelu CARAVAN Plaza***+ lub w podobnym.
Dzień 13 Buchara (S/-/K)
Zwiedzanie najbardziej starożytnego miasta Azji Środkowej.. Wizyta w Ismael Samani Mauzoleum, z X wieku – miejscu spoczynku Ismael Samani, założyciela perskiej dynastii Samanidów. Mauzoleum zbudowane jest z cegły w szesnastu różnych stylach. Buchara, to także fantastyczne miejsce na zakupy pamiątek rzemiosła, tkaczy, rzeźbiarzy, hafciarek, złota, jedwabiu i twórców biżuterii. Nocleg w hotelu CARAVAN Plaza***+ lub w podobnym.
Dzień 14 Buchara – Taszkent (S/-/K)
Po śniadaniu przejazd pociągiem do Taszkentu. Następnie wizyta przy Pomniu Odwagi, który jest kompleksem pamiątkowym wzniesionym na cześć usunięcia skutków trzęsienia ziemi w Taszkencie. Następnie odwiedzimy Państwowe Muzeum Historii Timuridów, w którym znajduje się 3000 różnych przedmiotów z okresu Timuridów, takich jak biżuteria, instrumenty muzyczne, broń, różne monety, obrazy, dokumenty, rękopisy historyczne i ubrania. Nocleg w hotelu Al Anvar lub w podobnym.
Dzień 15 Taszkent (S/-/-)
Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy.
Informacje
Kirgistan
Stolica: Biszkek
Największe miasta: Biszkek, Osz, Dżalalabad, Karakoł, Tokmok, Ozgon, Bałykczy, Karabałta, Naryn, Tałas
Język urzędowy: kirgiski, rosyjski
Waluta: som (KGS)
Ludność: 5.777.000 osób
Strefa czasowa: czas polski +5h (w zimie) i +4h (w lecie)
Podział administracyjny: Kirgistan dzieli się na 7 obwodów. Dodatkowo wyróżnione są: okręg stołeczny (Biszkek) oraz miasto wydzielone Osz. Na niższym szczeblu podziału administracyjnego wyróżnia się 18 miast, 31 osiedli miejskich i 40 okręgów wojewódzkich.
Przepisy wjazdowe:
Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Kirgistanu do 60 dni. Dokumentem podróży jest ważny paszport.
Przepisy celne:
Nie ma ograniczeń dotyczących przywozu i wywozu waluty miejscowej i obcej. Jedyny warunek: wszystkie kwoty powinny być zawarte w deklaracji. Bez cła można przewieźć towary o wartości nie przekraczającej 5.000 USD. Obowiązuje zakaz wwożenia narkotyków oraz leków o silnym działaniu (bez recepty potwierdzającej konieczność ich zażywania), broni i amunicji, a także materiałów drukowanych i wideo zawierających treści niezgodne z zasadami islamu. Zabroniony jest wywóz niektórych artykułów spożywczych, minerałów i skał bez zgody właściwych organów; złota i drogocennych kamieni.
Opieka zdrowotna:
Nie ma obowiązku przedstawienia świadectwa szczepień, niemniej cudzoziemcy przybywający do Kirgistanu mogą być zapytani o zaświadczenie (najlepiej w języku rosyjskim, w ostateczności w angielskim) potwierdzające, że nie są nosicielami wirusa HIV. Głównym zagrożeniem są wszelkiego typu infekcje pokarmowe, w tym cholera i żółtaczka, oraz pasożyty. Wskazane jest zaszczepienie się przed przyjazdem przeciw żółtaczce pokarmowej typu A i wszczepiennej typu B. Zaleca się dokładne mycie zakupionych produktów i picie wyłącznie przegotowanej lub butelkowanej wody. Na bazarach należy unikać kupowania żywności gotowej do spożycia. Na południu Kirgistanu występuje zagrożenie malarią. Odnotowuje się również dużą liczbę przypadków zachorowań na gruźlicę, choroby weneryczne, a także zarażenia wirusem HIV.
Służba zdrowia w Kirgistanie jest na niskim poziomie, warunki w placówkach medycznych nie są najlepsze. Brakuje podstawowych lekarstw i sprzętu medycznego. Dlatego w nagłych wypadkach, nawet w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia, uzyskanie odpowiedniej pomocy medycznej może okazać się niemożliwe. W większych miastach można znaleźć przychodnie o akceptowalnym standardzie i apteki, w których można kupić większość podstawowych leków. Niezbędne medykamenty lepiej jednak przywieźć ze sobą. Znacznie gorzej wygląda sytuacja na prowincji. Opieka medyczna jest płatna. Ceny usług medycznych nie są nadmiernie wysokie, jednak przy braku ustalonego cennika, może okazać się, iż od cudzoziemca pobierane są opłaty na poziomie znacznie wyższym, niż od obywateli Kirgistanu.
Religia i obyczaje:
W Kirgistanie nie ma szczególnych norm zwyczajowych, których naruszenie mogłoby prowadzić do sytuacji konfliktowych. Należy jednak pamiętać, iż powszechną religią w Kirgistanie, szczególnie na południu kraju jest islam.
Komunikacja:
Ograniczenia w swobodnym podróżowaniu po kraju dotyczą strefy przygranicznej, gdzie wymagana jest specjalna przepustka. W jej uzyskaniu pośredniczą firmy turystyczne organizujące pobyt. Aby podróżować po Kirgistanu samochodem, trzeba się legitymować międzynarodowym prawem jazdy. Natężenie ruchu drogowego (poza Biszkekiem) nie jest duże, a komunikacja wewnętrzna słabo rozwinięta. Bardzo poważnym zagrożeniem jest nagminne łamanie przepisów ruchu drogowego zarówno przez kierowców, jak i przez pieszych. Podróżując samochodem należy zachowywać wzmożoną ostrożność, ponieważ kierowcy sporadycznie używają kierunkowskazów, wyprzedzają w miejscach niedozwolonych, jeżdżą z nadmierną prędkością, nocą bez włączonych świateł. W praktyce samochód ma zawsze pierwszeństwo przed pieszym, dlatego podczas przechodzenia przez jezdnię należy zachować wyjątkową ostrożność. Ze względu na trudne warunki klimatyczne, rozległe bezludne przestrzenie i wysokogórski charakter kraju odradza się podróżowanie po Kirgistanie zimą. Drogi zwykle są nieodśnieżone, a w górach oblodzone. Infrastruktura turystyczna, poza północnym wybrzeżem jeziora Issyk-Kul, jest słabo rozwinięta. Miejscowa ludność jest ciekawa przybyszów, na ogół życzliwa i przyjazna; w turystach upatruje dodatkowego źródła dochodów.
Transport publiczny (czas pracy: od 6:00 do 22:00) – autobusy i trolejbusy (tylko w Biszkeku), minibusy. Przejazd dowolnym środkiem transportu tylko za gotówkę. Wysokość opłaty za przejazd autobusem miejskim 8-10 somów (ok. 0,2 USD), z Biszkeku na wybrzeże Issyk-Kul ok. 10 USD. Szybkie i ekonomiczne są minibusy, w których opłata za przejazd jest wyższa o 20-50% w stosunku do autobusów. W porównaniu z tym, korzystanie z taksówek, w mieście oraz na peryferiach, jest drogie. Wysokość opłaty za przejazd taksówką należy z góry uzgodnić z kierowcą.
Klimat:
Kirgistan położony jest w strefie klimatu kontynentalnego: mroźne zimy i gorące lata z dużymi lokalnymi różnicami, w zależności od wysokości n.p.m. W lipcu średnia temperatura na nizinach waha się od +20°С do +30°С (najwyższa temperatura może przewyższać +40°С), natomiast na wysokości 3000 metrów nad poziomem morza, temperatura w lipcu może wynieść nie więcej niż +10°C. W Kirgistanie jest dużo słońca. Średnie roczne usłonecznienie waha się w granicach 2500-2700 godzin.
Zimą na całym obszarze kraju występują mrozy. Średnia temperatura stycznia wynosi od -1°С do -10°C (w górach od -10°С do -25°С). Najwyższe opady występują w górach, głównie w postaci śniegu; maksymalny poziom 1000 mm osiągają na stokach Kotliny Fergańskiej. Opady deszczu wahają się od 250 mm do 500 mm w regionie Talasu; nad jeziorem Issyk-Kul od 200 mm na zachodzie do 600 mm na wschodzie. Deszcz i śnieg padają zazwyczaj jesienią, zimą i wiosną, czasem śnieg może spaść również w maju.
Placówka dyplomatyczna:
Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Kirgistanu.
Obywatele RP, podróżujący do tego kraju, podlegają kompetencjom Ambasady RP w Astanie (Kazachstan).
Ambasada RP w Astanie
Adres: ul. Saryarka 15, Centrum Biznesowe „Isker”, 010000 Astana, Kazachstan
E-mail:
Tel.: +7 (7172) 94 44 00
Telefon alarmowy w Astanie: +7 701 765 51 70
Uzbekistan
Stolica: Taszkent
Największe miasta: Taszkent, Namangan, Andiżan, Samarkanda, Buchara, Nukus, Karszy, Kokand
Język urzędowy: uzbecki
Waluta: sum (UZS)
Ludność: 29.560.000 osób
Strefa czasowa: czas polski +4h (w zimie) i +3h (w lecie)
Podział administracyjny: Pod względem administracyjnym Uzbekistan dzieli się na 12 wilajetów i jedną republikę autonomiczną – Karakałpację.
Przepisy wjazdowe:
Wiza nie jest wymagana. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Uzbekistanu.
Przepisy celne:
Wywóz waluty jest dopuszczalny do kwoty zadeklarowanej w deklaracji celnej wwozowej.
Poza typowymi zasadami ostrożności (nie przyjmować niczego na przewóz od osób nieznajomych), należy pamiętać o zakazie wwozu jakichkolwiek substancji narkotycznych i narkotykopodobnych do Uzbekistanu. Przemyt narkotyków jest w Uzbekistanie surowo karany i nie istnieje rozróżnienie na miękkie i twarde narkotyki.
Wszelakie leki i medykamenty, które musimy posiadać ze sobą na czas pobytu, powinny pozostać w oryginalnych opakowaniach. Należy posiadać recepty na przyjmowanie przewożonych lekarstw, szczególnie jeśli wwozimy ilość większą niż kilka tabletek. Warto również pamiętać, że przewożenie dużej ilości lekarstw jest w Uzbekistanie traktowane podobnie jak przemyt narkotyków. Zwyczajowo około 10 fiolek i/lub 30 tabletek na osobę jest tolerowane.
Zakazane jest również wwożenie jakichkolwiek materiałów pisanych, które służba celna mogłaby potraktować jako niepożądane – i nie chodzi tylko o pornografię. Przy wywozie pamiątek nie mających wartości historycznej, a wobec których mogą wyniknąć wątpliwości u celników uzbeckich, lepiej zaopatrzyć się w specjalne poświadczenia wydawane m.in. przez niektóre sklepy z pamiątkami.
Opieka zdrowotna:
Zaleca się zaszczepienie się przed wyjazdem od żółtaczki pokarmowej typu A i żółtaczki wszczepiennej typu B oraz tężca. Warto zasięgnąć porady, jakie są aktualnie zalecane szczepienia przed wyjazdem na obszar Azji Środkowej. W Polsce takich informacji mogą udzielić Regionalne Instytuty Medycyny Tropikalnej.
Z powodu odmiennej flory bakteryjnej, w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe. Koszt wizyty u lekarza wynosi od 30 USD, doby w szpitalu – od ok. 100 USD w zależności od poziomu placówki. Na terytorium Uzbekistanu odnotowywano przypadki malarii – planując podróż do Doliny Fergańskiej, terenów graniczących z Afganistanem oraz do Karakałpakstanu, należy profilaktycznie zażywać leki antymalaryczne. Należy unikać spożywania posiłków w barach (tzw. czajchanach), przy bazarach, drogach i w małych miejscowościach. W miarę możliwości, turyści powinni wybierać restauracje i bary, w których jada stosunkowo duża liczba osób, co zazwyczaj gwarantuje świeżość potraw. Z uwagi na zagrożenie żółtaczką i innymi chorobami przewodu pokarmowego, produkty przeznaczone do spożycia na surowo powinny być dokładnie myte pod bieżącą wodą. Należy często myć ręce i ogólnie dbać o higienę osobistą, szczególnie przed spożywaniem posiłku. Należy unikać miejscowych lodów (np. z automatu) i wyrobów cukierniczych (kremy) niewiadomego pochodzenia. Przy zakupie żywności trzeba zwrócić uwagę na termin przydatności do spożycia. Woda w kranach jest zdatna do picia po przegotowaniu. Zaleca się jednak picie wody butelkowanej.
W przypadku nieszczęśliwego zdarzenia / choroby – w miarę możliwości należy unikać dłuższego pobytu w szpitalu i ograniczyć zabiegi medyczne wykonywane w Uzbekistanie do niezbędnego minimum. Obowiązkowo w ubezpieczeniu turystycznym winien być zapis o pokryciu przez agencję ubezpieczeniową kosztów transportu chorego samolotem do kraju.
Religia i obyczaje:
Zwiedzając obiekty sakralne (meczety, cerkwie, synagogi), należy bezwarunkowo podporządkować się miejscowym zwyczajom. Niektóre meczety są niedostępne dla niemuzułmanów. Poza dużymi miastami (Taszkent, Samarkanda, Buchara, Nukus) kobiety powinny unikać odzieży podkreślającej sylwetkę, odsłaniającej łokcie i kolana.
Konstytucyjnie Uzbekistan jest państwem świeckim, jednakże kultura islamu jest obecna w społeczeństwie. Z zasady, prowincja oraz cała Dolina Fergańska są bardziej muzułmańskie, aniżeli duże miasta reszty kraju. Oznacza to, że samotnie podróżujące kobiety spotkają się tam z zainteresowaniem ze strony uzbeckich mężczyzn. Mężczyźni nie powinni próbować otwarcie nawiązywać relacji z uzbeckimi kobietami w w/w częściach kraju i w miarę możliwości zwracać się w rozmowie do towarzyszącego kobiecie mężczyzny. Lewa ręka tradycyjnie uważana jest za nieczystą. Pomimo stosunkowo liberalnego podejścia do ubioru w Uzbekistanie, podczas wizyt w meczetach zalecamy skromne ubranie, szczególnie w przypadku kobiet.
Komunikacja:
Transport publiczny w miastach jest dobrze rozwinięty. Turyści mają do dyspozycji autobusy miejskie, minibusy (tzw. marszrutki), taszkenckie metro oraz przede wszystkim tanie i ogólnodostępne taksówki. Zalecamy (szczególnie kobietom) zachowanie ostrożności w przejazdach nieoznakowanymi, niezrzeszonymi w korporacjach, prywatnymi taksówkami. Jeżeli wchodzimy do metra w Taszkencie z torbą lub plecakiem, funkcjonariusz milicji obecny przy wejściu skontroluje jego zawartość – jest to rutynowa procedura.
Podróżując do nieturystycznych regionów Uzbekistanu należy liczyć się ze ściąganiem na siebie uwagi i podejrzliwości lokalnych władz, a więc ze wzmożonymi kontrolami milicji i pytaniami o cel podróży. Dolina Fergańska jest szczególnie wrażliwym rejonem kraju i wjazd do niej wiąże się z kontrolą na posterunku wojskowym. Regiony przygraniczne, szczególnie w okolicach granic z Tadżykistanem, Kirgistanem i Afganistanem, są objęte wzmożonymi kontrolami milicji i wojska. Wchodzenie lub wjeżdżanie do zamkniętych stref przygranicznych skutkuje poważnymi konsekwencjami prawnymi. W przypadku wyjścia w tereny słabo zaludnione – dla swojego bezpieczeństwa – obowiązkowo należy informować w recepcji schroniska/hotelu o kierunku wyjścia, terminie powrotu i środku transportu).
Podróżujący samochodem powinni pamiętać, że olej napędowy do silników Diesla jest w Uzbekistanie trudno dostępny w niektórych porach roku. Praktycznie nie ma możliwości jego zakupu. Benzyna natomiast jest na ogół złej jakości oraz trudnodostępna w rejonach oddalonych od centrum kraju. W okresie zimowym jej zakup poza Taszkentem jest prawie niemożliwy. Przy zakupie biletów kolejowych i autobusowych bezwzględnie wymagane jest przedstawienie dokumentu tożsamości (paszportu).
Klimat:
Uzbekistan leży w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego o ciepłej i suchej odmianie. Czynnikiem wpływającym na taki klimat jest duże oddalenie od morza i ogromna powierzchnia lądu azjatyckiego. W górach Tienszanu i Hisaro-Ałaju, klimat ma wybitne cechy górskie. Południowy skrawek kraju położony jest w strefie klimatu podzwrotnikowego suchego.
Lata są suche i gorące, średnie temperatury wynoszą 26°C na północy i 32°C na południu. W ciągu dnia występują silne upały, zwłaszcza na obszarach pustynnych – do 50°C. Zimy są chłodne i nierzadko mroźne, a także pochmurne, zwłaszcza na pustyni. Średnie temperatury w styczniu wynoszą od -10°C do 3°C. W nocy występują silne spadki temperatur. W górach występuje piętrowość klimatyczna.
Średnie roczne sumy opadów wynoszą w Uzbekistanie od 100 do 200 mm. Maksimum opadowe przypada na zimę i wiosnę, z tym, że zimą występują opady śniegu. Najniższe sumy opadów odnotowywane są w delcie Amu-darii i wynoszą 80 mm rocznie. Największe wartości opadowe przypadają na tereny wysokogórskie – do 1000 mm rocznie, z tym, że w górach są to głównie opady śniegu. Na południu kraju zimą występują bardzo silne wiatry powodujące opady i zamiecie śnieżne.
Placówka dyplomatyczna:
Ambasada RP w Taszkencie
Adres: Firdavsiy 66, 100084 Taszkent
E-mail:
Tel.: (+998 71) 120 86 50
Terminy i ceny
07.09 – 21.09.2025 r.5590 PLN + 1990 USD
Cena obejmuje
- przelot na trasie Biszket/Taszkent
- noclegi zgodnie z programem: 11 noclegów w hotelach 3* (pokoje z łazienkami) i 01 nocleg w pensjonacie (pokoje z łazienkami), 01 nocleg w jurcie (wspólna toaleta na terenie ośrodka)
- wczesne zakwaterowanie hotelu w dniu przylotu
- wyżywienie wg programu (14 śniadań i 13 kolacji)
- transfery i przejazdy podczas zwiedzania,
- bilet kolejowy na trasie: Taszkent – Samarkanda – Buchara – Taszkent
- wycieczki i atrakcje zgodnie z programem,
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
- pokaz polowania orłów w Bokonbaevo
- rejs statkiem po jeziorze Issyk Kul
- usługi lokalnych przewodników podczas zwiedzania,
- pilota/tłumacza ze strony B.P. Łachmański Travel,
- ubezpieczenie KL 200 000 EUR (w tym choroby przewlekłe), NNW 100 000 zł i bagaż 1 000 zł
Cena nie obejmuje
- przelotu na trasie Warszawa/Biszkek Taszkent/Warszawa (możliwość kupna biletu za pośrednictwem Biura)
- innych posiłków oraz napojów do obiadów i kolacji,
- napiwków,
- ewentualnej dopłaty do jurty 2-osobowej – 40 USD/os,
- ewentualnej dopłaty do pokoju 1-os – 540 USD/os (z wyłączeniem jurty),
- składki na TFP i TFG - 26 zł/os
Wizy
KIRGISTAN – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Kirgistanu do 60 dni. Dokumentem podróży jest ważny paszport.
Atrakcje
- Biszkek – stolica Kirgistanu
- Malownicze jezioro Issyk-Kul
- Wąwóz Barscoon – spotkanie z myśliwym (sokolnikiem) wykorzystującym do polowań orła
- Wąwóz Jety Oguz – imponujące formacje skalne z czerwonego piaskowca