12 dni Sudan
SUDAN PÓŁNOCNY: Zrozumieć Potęgę Nilu

Wycieczki do Sudanu

Sudan Północny: Chartum i Nuri - wycieczka

Wycieczka do Sudanu Północnego.

Zapraszamy do kraju pełnego tajemnic, kraju pachnącego olejkami i kadzidłem. To właśnie w Sudanie znajduje się więcej piramid niż w całym Egipcie! Kraj ten nie został jeszcze skażony przez masową turystykę, a ludzie są tutaj niezwykle mili i gościnni. Sudan to Sahara, Jebel Barkal – święta góra Nubijczyków, położone u styku Nilu Białego i Błękitnego Chartum, antyczne egipskie i meroickie świątynie i nietknięte ludzką stopa pustkowia.

Sudan Północny to przygoda godna tylko największych podróżników! Zapraszamy na Nasze wycieczki do Sudanu! Wycieczka do Sudanu to oferta dla prawdziwych Globtroterów!

Więcej Naszych wycieczek do Afryki znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

Zbiórka Uczestników na lotnisku na lotnisku Okęcie w Warszawie. Przelot do stolicy Sudanu – Chartum. Posiłki na pokładzie samolotów.
Przylot do Chartum, transfer do hotelu, czas na odświeżenie i odpoczynek po podróży. Po śniadaniu zwiedzanie stolicy Sudanu. Chartum położone jest w iście bajkowej scenerii, to właśnie tutaj, łączą się wody Nilu Białego i Błękitnego. Wizyta w Muzeum Narodowym. Jego pokaźne zbiory stanowią najważniejszą kolekcję w całym kraju. Zobaczymy tu eksponaty z czasów Królestwa Kusz czy starożytnego Egiptu. Następnie czeka nas wizyta w Muzeum Etnograficznym i domu Khalifa oraz zwiedzanie grobowców Mahdi. Spacer po Souq – największym targowisku w Sudanie. Wieczorem weźmiemy udział w niezwykle mistycznym rytuale derwiszów. W każdy piątek wyznawcy sufizmu poprzez taniec i modlitwę starają zbliżyć się do Boga. Uczestnicy grają i tańczą pogrążeni w transie. Cały rytuał trwa około godziny czasu. Jest to forma modlitwy, odbywającej się w mistycznej, niesamowitej atmosferze. Nocleg w Chartum.
Po śniadaniu przejazd przez malownicze tereny pustyni Bayuda do Dongoli. Między VIII a XIV wiekiem Dongola była stolicą Zjednoczonego Chrześcijańskiego Królestwa Nubii. Zwiedzanie kompleksu królewskiego, oraz pozostałości po świątyniach sakralnych. Po drodze krótki postój aby zobaczyć ogromne kopce termitów. Następnie przejazd wzdłuż Nilu. Nocleg w hotelu w Dongola.
Przejazd do miejscowości Soleb. Zwiedzanie najlepiej zachowanej w Sudanie egipskiej świątyni zbudowaną ku czci Boga Amuna, wybudowanej na polecenie Amenhotepa IV. Spotkanie z miejscową ludnością. Następnie rejs na wyspę Sai. W trakcie rejsu będziemy wypatrywać krokodyli. Na wyspie Soleb znajduje się grobowiec pochodzący sprzed 3400 lat, zbudowany dla jednego z nubijskich złotników. Nocleg w niezwykle klimatycznym, tradycyjnym nubijskim domku o wysokim standardzie
Przejazd trzecią kataraktą Nilu do Kermy. Nocleg w niezwykle klimatycznym, tradycyjnym nubijskim domku o wysokim standardzie.
Po śniadaniu przejazd do Karima. Zwiedzanie stanowiska archeologicznego kultury Napata i okresu drugiego królestwa Kusz. Wizyta o zachodzie słońca na przepięknej, malowniczej, świętej górze Jebel Barkal. Nocleg w hotelu.
Wczesnym rankiem, po śniadaniu wizyta w Nuri i El Kurru. Nuri to składający się z 74 piramid kompleks grobowców nubijskich władców. Grobowce zbudowane zostały z miejscowego czerwonego piaskowca. Tutejsze piramidy zaczęto wznosić dopiero 800 lat po zbudowaniu ostatniej piramidy w Egipcie. Znajdziemy tu też groby 24 koni i 2 psów. Następnie przejazd do miasta Meroe. Meroe znajdujące się pomiędzy VI a V kataraktą Nilu. To właśnie tutaj rozwinęło się pismo meroickie, które z czasem zastąpiło wcześniejsze pismo egipskie. Stanowisko archeologiczne w Meroe, w 2011 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nocleg w hotelu w Maroe.
Po śniadaniu wycieczka do Naqa (miasta Lwów) i Mussawarat. Zwiedzanie kompleksu świątyń Naqa sięgających VI w. p.n.e. Następnie przejazd do Mussawarat i zwiedzanie pozostałości kuszyckiego miasta wraz ze świątynią. Nocleg w hotelu w Maroe.
Po śniadaniu przejazd do miasta Kassala. Kassala to miasto znajdujące się we wschodnim Sudanie, przy granicy z Erytreą, dlatego też mieszkańcy tego miasta to istna mozaika kilku grup etnicznych. Zwiedzanie Grobowca Khatmiyya Hasana i zabytkowego meczetu. Przejazd na obrzeże miasta gdzie żyje niezwykle fotogeniczne plemię Rashaida. Plemię to nieustannie prowadzi koczowniczy tryb życia. Rashaida żyją w namiotach z koziej skóry, a utrzymują się głównie z hodowli kóz i wielbłądów. Kobiety Rashaida zazwyczaj ukrywają swoje przepiękne twarze, zajmują się pilnowaniem rodzinnego ogniska, oraz wyrobem biżuterii. Nocleg w hotelu w Kassala.
Po śniadaniu wizyta na niezwykle barwnym targowisku wielbłądów. Po południu udział w majestatycznym pokazie tańca Beja i Rashaida. Derwisze sammanii podczas rytuału są ubrani w białe szaty (dżalabije), a przy pasie mają miecze. Beja tańczy się zazwyczaj w dwóch rzędach, taniec ten bazuje na wysokim podskakiwaniu. Nocleg w hotelu w Kassala.
Po śniadaniu przejazd do Chartum. Czas wolny na zakup pamiątek i odpoczynek przed podróżą. Czas na odświeżenie w hotelu. Transfer na lotnisko i wylot do Warszawy. Posiłki na pokładzie samolotów.

SUDAN PÓŁNOCNY – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Algierii w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Algierii.

  • Jebel Barkal – święta góra Nubijczyków
  • Położone u styku Nilu Białego i Błękitnego Chartum
  • Antyczne egipskie i meroickie świątynie
  • Nietknięte ludzką stopa pustkowia
  • Pokaz Derwiszy
  • Nuri – składający się z 74 piramid kompleks grobowców

 

UWAGA - Kalkulacja dla grupy min. 08 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenie wizy wjazdowej.