ANTARKTYDA – PODRÓŻ PRZEZ TRZY KONTYNENTY!
Rejs z Nowej Zelandii do Argentyny

Wybierz się z nami na 32-dniową wyprawę badawczą do najbardziej spektakularnych miejsc na Antarktydzie.
Nasza ekspedycja będzie biegła z Port of Bluff (Invercargill) w Nowej Zelandii do Ushuaia w Argentynie na pokładzie wygodnego statku Ortelius.
Ta Ekspedycja ma miejsca tylko raz na kilka lat – nie zwlekaj!
To wyprawa godna tylko największych globtroterów!
Antarktyda: To do tej pory w gruncie rzeczy niezbadany kontynent. Jest to jedyny kontynent, który jest stuprocentową anekumeną, czyli obszarem nie zamieszkanym przez człowieka. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że Antarktyda jest prawie dwa razy większa od Australii! Około 98% Antarktydy pokrywa polarna czapa lodowa o średniej grubości 1,9 km. Kontynent ten zachwyca każdego, a jego fauna i flora jest iście niepowtarzalna. Podczas wyprawy spotkamy na swojej drodze wieloryby, wiele gatunków pingwinów, fok oraz ptaków. Niezmierzona Antarktyda to miejsce dla prawdziwych podróżników.
Statek ekspedycyjny ORTELIUS
Ortelius powstał w Gdyni w 1989 r. i początkowo służył jako jednostka Rosyjskiej Akademii Nauk. Jest to wzmocniony lodem mały statek, mający symbol 1A (najwyższa ocena lodowa) i przeznaczony do rejsów polarnych w Arktyce i na Antarktydzie. Statek zabiera jednorazowo na swój pokład nie więcej niż 116 pasażerów. Ortelius posiada dziesięć potężnych zodiaków przeznaczonych do schodzenia na ląd i eksploracji arktycznych terenów. Modernizacje kabin o wartości 1,5 miliona USD w 2014 roku i 2016 sprawiły, że Ortelius uzyskał ekskluzywny standard hotelowy.
W skład wyposażenia statku wchodzą również 2 helikoptery.
Kabina typu TWIN PORTHOLE: przestronna kabina licząca 12,5 m², posiada dwa okna z bulajami, prywatną łazienkę, dwa pojedyncze łóżka, biurko, krzesło i suszarkę do włosów. Kabiny tego typu znajdują się trzecim i czwartym pokładzie.
Kabina typu QUAD PORTHOLE:przestronna kabina licząca 12,5 m², posiada dwa okna z bulajami, 2 górne i 2 dolne koje, prywatną łazienkę, biurko, krzesło i suszarkę do włosów. Kabiny tego typu znajdują się trzecim i czwartym pokładzie.
Więcej Naszych wycieczek na Antarktydę znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!
Program
Dzień 1 Warszawa – Invercargill (-/-/-)
Wylot z Warszawy, przelot do Invercargill – najbardziej na zachód i południe wysuniętego miasta w Nowej Zelandii. Posiłki na pokładzie samolotów.
Dzień 2 Warszawa – Invercargill (-/-/-)
Podróż do Nowej Zelandii – zmiany stref czasowych. Posiłki na pokładzie samolotów.
Dzień 3 Invercargill (S/-/-)
Przelot do Invercargill. Miasto to jest jednym z najbardziej wysuniętych na południe zamieszkanych miejsc na świecie. To właśnie tutaj urodził się Burt Munro – nowozelandzki konstruktor, kierowca i motocyklowy rekordzista prędkości. Transfer do hotelu i nocleg.
Dzień 4 Invercargill – Bluff Harbour (S/-/K)
Śniadanie w hotelu, następnie jeśli czs pozwoli spacer po mieście. Następnie przejazd do portu Bluff, skąd wypłyniemy do odległej i nieznanej krainy śniegu i lodu. To właśnie tutaj nasza przygoda nabierze rozmachu – rozpoczniemy 32-dniowy rejs przez Antarktydę do miasta Usuhaia w Argentynie Zakwaterowanie na statku, rejs w kierunku dalekiego południa.
Dzień 5 Ocean Południowy (S/L/K)
Rejs na południe w kierunku Nowozelandzkich Wysp Subantarktycznych. Wizyta na mostku kapitańskim i obserwacja ptaków morskich. Po południu prelekcja opowiadająca o trasie wyprawy.
Dzień 6 Wyspa Campbella (S/L/K)
Dzień spędzimy na odkrywaniu wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Wyspy Campbella, z jej bujną i kwitnącą roślinnością. Fauna i flora wyspy jest wręcz fantastyczna! Na wyspie występują liczne kolonie ptaków (Albatros ciemnogłowy, Albatros czarnobrewy, Albatros szarogłowy i Albatros królewski). Występują tutaj także trzy gatunki pingwinów: – pingwin skalny, szczotkoczuby i żółtooki. Na wyspie można spotkać również wylegujące się lwy morskie.
Dzień 7-8 Ocean Południowy (S/L/K)
Przez kolejne pięć dni będziemy przemierzać Ocean Południowy w kierunku malowniczego Przylądka Adare’a i położonego u wybrzeży Antarktydy Zachodniej Morza Rossa. Podczas przekraczania Oceanu Południowego zespół ekspedycyjny będzie przeprowadzał liczne prezentacje i spotkania przygotowujące do przybycia na biały kontynent.
Dzień 9-11 Ocean Południowy – Antarktyda (S/L/K)
Dalszy rejs na południe. Po drodze obserwacja licznych endemicznych gatunków ptaków Naszym oczom ukażą się także liczne góry lodowe. Podekscytowanie zacznie rosnąć, gdy z oceanu zacznie wyłaniać się upragniony ląd – Antarktyda. Podczas żeglugi wyspecjalizowani wykładowcy będą pomagać w identyfikacji niesamowitej różnorodności ptaków morskich, pingwinów i fok.
Dzień 12 Przylądek Adare’a (S/L/K)
Zejście na ląd na Przylądku Adare’a. Jest to miejsce, w którym ludzie po raz pierwszy zimowali na Antarktycznym Kontynencie. Wybudowane tam małe schronisko, w którym wraz z dziewięcioma towarzyszami, po raz pierwszy spędził zimę na Antarktydzie norweski polarnik Carsten Borchgrevink jest obecnie otoczone przez dużą kolonią pingwinów Adelie.
Dzień 13 Morza Rossa – Przylądek Cape Hallett (S/L/K)
Dalszy rejs wzdłuż zachodniego wybrzeża Morza Rossa do położonego na Ziemi Wiktorii przylądka Cape Hallett. To właśnie tutaj, podczas zejścia na ląd czeka nas spotkanie z liczną kolonią Pingwina Białookiego.
Dzień 14 Zatoka Terra Nova (S/L/K)
Dalszy rejs na południe do zatoki Terra Nova. Obecnie znajdują się nad nią trzy stacje antarktyczne: letnia włoska stacja Zucchelli, letnia niemiecka stacja Gondwana oraz całoroczna południowokoreańska stacja Jang Bogo. Zatoka jest obszarem szczególnie chronionym.
Dzień 15 Wyspa Ross (S/L/K)
Ekspedycyjne zejście na ląd na wyspę Ross, strzeżoną przez Erebus – najaktywniejszy wulkan w Antarktyce, ostatnia jego erupcja miała miejsce w 2014 roku. Wizyta w miejscach, które odegrały kluczową rolę w dramatycznej brytyjskiej wyprawie dowodzonej przez Ernesta Shackletona w latach 1914–1916. 14 lutego 1915 roku lód skuł wodę i uwięził statek i załogę, która rozpoczęła walkę o przetrwanie. Shackleton dokonał heroicznego czynu i po ponad półtorarocznej tułaczce po Antarktydzie uratował całą swoją załogę.
Dzień 16-17 Przylądek Evansa (S/L/K)
Wizyta na Przylądku Evansa. Odwiedzimy amerykańską stacje badawczą McMurdo i nowozelandzką stacje naukową Scott Base.
Dzień 18 Castle Rock – Lodowiec Szelfowy Rossa (S/L/K)
Ze stacji McMurdo wyruszymy 10-kilometrową wędrówkę w kierunku bieguna południowego do skały Castle Rock. Podczas drogi będą towarzyszyć nam malownicze widoki na na Lodowiec Szelfowy Rossa.
Dzień 19 McMurdo Dry (S/L/K)
Tego dnia czeka nas długo wyczekiwany przelot helikopterem nad lodowcem Taylor, do dolin McMurdo Dry. Będąc tutaj można poczuć się jak na Marsie. Doliny te są stale pozbawione pokrywy lodowej. Ze względu na niską wilgotność powietrza i brak znaczącej pokrywy lodowej, jest to tak naprawdę pustynia.
Dzień 20 Lodowiec Szelfowy Rossa (S/L/K)
Rejs wzdłuż największego lodowca szelfowego Antarktydy – Lodowca Szelfowego Rossa. Pływające tutaj masy lodu lądowego sięgają nawet 30 metrów! Od Lodowca Szelfowego Rossa co pewien czas odrywają się fragmenty znacznych rozmiarów, tworząc największe na świecie góry lodowe
Dzień 21 Zatoka Wielorybia (S/L/K)
Tego dnia zbadamy Zatokę Wielorybią po wschodniej stronie lodowca szelfowego Rossa, która położona jest w pobliżu Wyspy Roosevelta (nazwanej tak przez amerykańskiego lotnika Richarda E. Byrda w 1934 roku dla prezydenta Franklina D. Roosevelta). Nazwę nadał jej 24 stycznia 1908 roku Ernest Shackleton, ze względu na wielką liczbę obserwowanych tam wielorybów. To także miejsce, w którym Roald Amundsen wyruszył na Biegun Południowy, gdzie dotarł jako pierwszy człowiek na Ziemi 14 grudnia 1911 roku.
Dzień 22 Lodowiec Szelfowy Rossa (S/L/K)
Tego dnia zobaczymy miejsce, do którego dotarła japońska załoga dowodzona przez Nobu Shirase w 1912r. Jeśli pozwalają na to warunki, czeka nas tego dnia także przelot helikopterem, i lądowanie nim na Lodowcu Szelfowym Rossa.
Dzień 23-27 Morze Amundsena (S/L/K)
Następne pięć dni upłynie nam pod znakiem przekraczania morza Amundsena w kierunku Ameryki Południowej. Morze to przez cały rok pokryte jest lodem morskim. 1/3 jego linii brzegowej zajmują bariery lodowców szelfowych, z których największym jest Lodowiec Szelfowy Getza. Podczas żeglugi zobaczymy pingwiny cesarskie i foki które wylegują się na lodowych krach. Morze Amundsena to także doskonałe miejsce do zaobserwowania Orki Oceanicznej czy Płetwala Karłowatego.
Dzień 28 Wyspa Piotra I (S/L/K)
Tego dnia dopłyniemy do Wyspy Piotra I. To niezamieszkana wulkaniczna wyspa (o długości 19 kilometrów) na Morzu Bellingshausena. Wyspa została odkryta przez Fabiana von Bellingshausena w 1821 r. i nazwana na cześć rosyjskiego cara Piotra I. Jeśli pozwalają na to warunki pogodowe, spróbujemy wylądować helikopterem na zlodowaciałej północnej części wyspy.
Dzień 29-30 Morze Bellingshausena (S/L/K)
Rejs przez Morze Bellingshausena w kierunku Półwyspu Antarktycznego. Nazwa morza pochodzi od nazwiska rosyjskiego badacza Fabiana Bellingshausena, który dotarł tu w 1821. Przed przybyciem statku na Półwysep Antarktyczny zespół ekspedycyjny przeprowadzi kolejną serię prezentacji i wykładów aby przedstawić i opisać wiele różnych gatunków dzikich zwierząt, których będzie można spodziewać się w tej części kontynentu.
Dzień 31 Półwysep Antarktyczny (S/L/K)
Naszym pierwszym przystankiem na Półwyspie Antarktycznym będzie archipelag małych wysp Fish Islands. Spotkamy tutaj kolonie pingwinów białookich oraz ptaków Phalacrocorax z rodziny kormoranów. Jeśli warunki pogodowe pozwolą, tego dnia również postawimy stopę na bajkowym cyplu Prospect Point.
Dzień 32 Wyspy Pléneau i Petermann (S/L/K)
Tego dnia zbadamy wyspę Pléneau. Wyspa ta została po raz pierwszy zarejestrowana przez francuską Ekspedycję Antarktyczną w latach 1903-05 i została nazwana na cześć fotografa wyprawy Paula Pleneau. Następnie zatrzymamy się na wyspie Petermann gdzie znajdują się liczne kolonie pingwinów białobrewych i białookich, kormorany błękitnookie, rybitwy antarktyczne oraz petrele olbrzymie.
Dzień 33 Cieśnina Drake’a (S/L/K)
Rejs w kierunku sławnej Ciśniny Drake’a. Położona między Ziemią Ognistą, a zachodnią Antarktydą cieśnina, łączy Ocean Atlantycki z Oceanem Spokojnym. Została nazwana na cześć słynnego badacza, Francisca Drake, który wypłynął na te wody w 1578 roku. Drake Passage oznacza również północną granicę dla wielu ptaków morskich Antarktyki.
Dzień 34 Cieśnina Drake’a (S/L/K)
Dalszy rejs w kierunku stałego lądu. Ostanie chwile na obcowanie z niepowtarzalną fauną i florą Antarktydy, podziwianie jej majestatycznych krajobrazów oraz wypatrywanie gór lodowych, ptaków, fok, pingwinów i wielorybów. Rejs wzdłuż słynnego kanału Beagle i malowniczego przejścia Mackinlay Pass. Wieczorem uroczysta kolacja pożegnalna z zespołem ekspedycyjnym statku i kapitanem.
Dzień 35 Ushuaia (S/-/-)
Po dopłynięciu do portu w Ushuaia wyokrętowanie ze statku. Transfer do hotelu. Po południu spacer po centrum miasta: dzielnica Mission, gdzie swoją siedzibę założyli pierwsi osadnicy tych terenów, dzielnice Brown i Solier – z przykładami architektury początku XX wieku. Nocleg w hotelu w Ushuaia.
Dzień 36 Ushuaia – Buenos Aires (S-/-)
Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Buenos Aires. Jeśli czas pozwoli, dla chętnych zwiedzanie Buenos: Różowy Dom – niedostępny w czasach dyktatury pałac prezydencki, La Boca – kolorowa dzielnica, gdzie narodziły się tango i piłka nożna, klub sportowy Diego Maradony. Nocleg w Buenos Aires.
Dzień 37 Buenos Aires – Warszawa (S-/-)
Po śniadaniu transfer na lotnisko i wylot do Polski. Posiłki na pokładzie samolotów.
Dzień 38 Warszawa (-/-/-)
Przylot do Warszawy.
Informacje
Argentyna
Szczepienia
zaświadczenia o szczepieniach nie są wymagane. Nie występują zagrożenia sanitarno – epidemiologiczne (niemniej jednak przed wyjazdem zalecane jest zasięgnięcie informacji w stacji epidemiologicznej).
Lekarze
istnieje łatwy dostęp do opieki medycznej. Średni koszt wizyty prywatnej wynosi około 40 dolarów. Ubezpieczenia osobowe nie są wymagane, lecz ze względu na wysokie koszty ewentualnego leczenia są one zalecane. W Argentynie są uznawane polisy tych polskich towarzystw ubezpieczeniowych, które zawarły umowy z firmami zachodnimi, posiadającymi swoich przedstawicieli w Argentynie.
Numer pogotowia
w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 107
Informacje MSZ
Warto wiedzieć
Banki i wymiana pieniędzy
banki czynne są zazwyczaj od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 15:00. Najpopularniejszymi kartami kredytowymi są VISA, American Express i MasterCard. Ze względu na trudności ekonomiczne niektóre restauracje i sklepy preferują płacenie tylko gotówką. Poza stolicą Buenos Aires mogą występować trudności przy płaceniu czekami podróżnymi.
Komunikacja
- Autobusy – sieć komunikacji autobusowej jest dobrze rozwinięta, a firmy przewozowe oferują wysoki standard przejazdu na trasach dalekobieżnych./li>
- Pociągi – w Argentynie większość kursów została zawieszona. Pociągi kursują jedynie z Buenos Aires do Mar del Plata i do nadmorskich kurortów, a także z Viedmy do Bariloche w prowincji Río Negro. W prowincji Tucumán pociągi kursują do Rosario, Santiago del Estero i San Miguel de Tucumán. W prowincji Chubut, pomiędzy Esquel a El Maitén, kursuje słynna kolejka wąskotorowa.
- Taksówki – w stolicy zaopatrzone są w elektroniczne taksometry i oferują swoje usługi po niezbyt wysokich cenach. W zwyczaju jest, aby zostawiać taksówkarzom drobne napiwki. Istnieje również radio – taxi (Remises), które jest znacznie tańsze od normalnych taksówek, ale bez taksometrów, dlatego cenę należy ustalić przed podróżą.
Poczta
w Buenos Aires urzędy pracują zazwyczaj od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00, a na prowincjach od 9:00 do 20:00 lub do 21:00.
Porady i zwyczaje
Kuchnia
Argentyńczycy uwielbiają mięso. Jedną z tradycyjnych potraw kuchni argentyńskiej jest parillada (wołowina pieczona na grillu). W Argentynie widać wpływy kuchni włoskiej, szczególnie w restauracjach, w których możemy zamówić spaghetti, ravioli lub lazanię. Warto polecić steki z polędwicy i innych mięs.
Napoje
najpopularniejszym napojem w Argentynie jest świeży sok owocowy (z pomarańczy, grapefruita, ananasa), ewentualnie napoje mleczne z dodatkiem bananów lub brzoskwiń. Warto spróbować również pobudzającą, ziołową herbatę – mate. Spośród alkoholi warto polecić lokalne specjały: ginebra bols i cańa (alkohol z trzciny cukrowej). Argentyńskie wina, chociaż nie są tak słynne jak chilijskie, są równie wyśmienite. Najbardziej znane marki to: Orfila, Suter, Santa Ana i San Felipe.
Pamiątki
w Argentynie, która słynie z produkcji wyrobów skórzanych, warto kupić buty. Na oryginalny upominek najlepiej wybrać przybory do parzenia mate. Niepowtarzalne wyroby rzemiosła argentyńskiego można kupić na ferias (targi wyrobów lokalnych artystów), które odbywają się w całym kraju.
W restauracji
obiady w restauracjach podawane są przeważnie od godziny 12:30, a kolacje od godziny 20:30. Napiwki zwyczajowo wynoszą 10% wartości rachunku.
Obyczaje
w Argentynie na powitanie, zarówno mężczyźni jak i kobiety, całują się w policzki (za wyjątkiem bardziej oficjalnych relacji, kiedy wymienia się tylko uścisk dłoni). W czasie rozmowy Argentyńczycy często dotykają się, gdyż dystans fizyczny pomiędzy mieszkańcami jest dużo mniejszy niż w Europie, dlatego mogą się poczuć niezręcznie, gdy turysta zza granicy odrzuca ich próbę kontaktu. Na porządku dziennym jest głośne komentowanie przez mężczyzn urody przechodzącej obok kobiety.
Religia i kultura
Oficjalną i dominującą religią w Argentynie jest katolicyzm (90% mieszkańców). Wśród innych religii, wyznawanych w Argentynie, wyróżnić należy protestantyzm, judaizm, islam i prawosławie.
Święta:
- 1 stycznia – Nowy Rok
- marzec/kwiecień – Wielkanoc
- 2 kwietnia * – Święto Kombatanta oraz poległych w walce o Malwiny (Falklandy)
- 1 maja – Święto Pracy
- 25 maja – Rocznica powstania pierwszego rządu narodowego
- 3 poniedziałek czerwca – Święto Flagi Narodowej
- 9 lipca – Święto Niepodległości
- 3 poniedziałek sierpnia – Rocznica śmierci generała José de San Martína
- 12 pażdziernika – Święto Rasy (Święto odkrycia Ameryki)
- 8 grudnia – Święto Niepokalanego Poczęcia NMP
- 25 grudnia – Boże Narodzenie
* Jeśli wypada we wtorek lub środę, przenosi się na poprzedzający poniedziałek, a jeśli wypada w czwartek lub piątek, obchodzone jest w kolejny poniedziałek
Placówki dyplomatyczne
Ambasada RP
c. Marques de Aguado 2870
1425 Buenos Aires
Telefon: (00-5411) 4802 96 81, 4802 96 82
fax: (00-5411) 4802 96 83
e-mail:
strona internetowa: www.buenosaires.polemb.net
Konsulat Honorowy RP w Oberá
c. Ucrania 734, 3360 Obera, prov. Misiones
Telefon: (00-54 3755) 402 507
fax: (00-54 3755) 403 733
e-mail: " rel="nofollow">
Konsulat Honorowy RP w Mar del Plata
C. Rivadavia 2333, p. 9, dto. 931, cuerpo C
7600 Mar del Plata, prov. Buenos Aires, Argentyna
Telefon: (00-54-223) 491-52-94
fax: (00-54-223) 491-52-94
e-mail:
Konsulat Honorowy w Rosario
prov. Santa Fe, Argentyna
Telefon: (00-54-341) 425-19-64
fax: (00-54-341) 432-55-55
e-mail:
Terminy i ceny
oferta dostępna na indywidualne zamówienie dla grupy 8-12 osób
Cena obejmuje
- przelot na trasie: Warszawa/ Buenos Aires /Warszawa
- przeloty na trasach: Warszawa/ Invercargill i Ushuaia/ Warszawa,
- 32-dniowy (31 noclegów) arktyczny rejs statkiem na trasie Invercargill - Antarktyda - Ushuaia
- zakwaterowanie na statku w wybranej kabinie z dwoma bulajami, biurkiem i prywatną łazienką
- wszystkie posiłki w trakcie rejsu na pokładzie statku, w tym 03. posiłki dziennie, przekąski, kawa i herbata
- 03. noclegi w hotelach 3*: 01. w Invercargill, 01. w Ushuaia, 01. w Buenos Aires
- 03. śniadania w hotelach
- zejścia na ląd i wycieczki specjalnymi pontonami badawczymi Zodiak
- zejścia na ląd za pomocą helikopterów
- transfery i przejazdy podczas realizacji programu – także śmigłowcem!
- wycieczki i atrakcje zgodnie z programem
- korzystanie z wodoodpornych butów ekspedycyjnych i rakiet śnieżnych
- program wykładów prowadzony przez wybitnych przyrodników i przywództwo doświadczonego personelu wyprawy
- opłaty wjazdowe do Nowej Zelandii i na Antarktydę oraz lokalne podatki i opłaty rządowe
- opłatę wylotową z Argentyny
- ubezpieczenie KL i NNW w SIGNAL IDUNA Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. 01-208 Warszawa, ul. Przyokopowa 31.
Cena nie obejmuje
- napojów do obiadów i kolacji,
- wydatków osobistych,
- składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 zł/os.
- składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy – 13 zł/os.
Wizy
ARGENTYNA – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Argentyny do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 3 miesiące od daty wjazdu do Argentyny.
Atrakcje
- Majestatyczna, wciąż niezbadana – ANTARKTYDA
- Ushuaia – najbardziej wysunięte na południe miasto świata
Galeria
Lokalizacja
Uwagi
UWAGA - Kalkulacja dla grupy min. 06 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Realizacja programu uzależniona jest w dużej mierze od warunków atmosferycznych. Ostateczną decyzję o przebiegu rejsu podejmuje kapitan statku w zależności od panujących warunków pogodowych, mając na uwadze bezpieczeństwo pasażerów. Dostępność kabin potwierdzamy po dokonaniu wstępnej rezerwacji.Warto sprawdzić

CHILE – Północ i Południe – wyprawa na Uyuni

CHILE: Parki Narodowe + niezwykła WYSPA WIELKANOCNA: wyprawa marzeń
